Publikacje


22.11

Puszczalscy z zasadami

Książkę Puszczalscy z zasadami napisały dwie niesamowite kobiety – Dossie Easton i Janet Hardy. Podzieliły się w niej obserwacjami, wiedzą i doświadczeniem zarówno z życia osobistego, jak i z pracy z osobami wiodącymi alternatywne style życia.

Poliamoria to stosunkowo nowy konstrukt społeczny – od niedawna rozpoznawany przez socjologów i badaczy ludzkich zachowań. Wiązanie się emocjonalne bądź seksualne z więcej niż jedną osobą nie jest wymysłem XX wieku, jednak dopiero od niedawna mówi się o takiej możliwości.

Puszczalscy z zasadami to pierwsza publikacja o poliamorii i otwartych związkach, która ukazuje się w języku polskim. Do tej pory osoby realizujące poliamoryczny styl życia lub pretendujące do wejścia na tę drogę musiały się posiłkować zasobami internetowymi, literaturą obcojęzyczną albo polegać na własnej intuicji. Posiadanie wielu partnerek_ów nie jest równoznaczne z byciem osobą poliamoryczną. Sam fakt, że pojawiła się potrzeba napisania na ten temat książki, pokazuje, iż coraz szersze grono ludzi zaczęło kwestionować założenie, że można kochać tylko jedną osobę i tylko z jedną być do końca życia. Danie sobie przyzwolenia na dostrzeżenie innej opcji nie rozwiązuje jednak wątpliwości, czy obrana droga jest łatwiejsza czy prostsza – zasady wchodzenia w związek są tak samo skomplikowane w przypadku monogamii, jak i niemonogamii. Puszczalscy z zasadami to książka, która pokazuje, jak można zmienić postrzeganie siebie i swoich partnerów/rek, jak można budować relacje, będąc gotową_ym na lepsze i gorsze momenty, jak się do nich przygotować, jak rozmawiać, jak radzić sobie z zazdrością – własną i naszych bliskich.

Dossie i Janet należały do środowiska BDSM, jakie istniałó w San Francisco w latach 60. Zarówno czas, jak i miejsce są nie bez znaczenia. W czasie tzw. rewolucji seksualnej wraz z dojściem do głosu seksualnych mniejszości liczne grupy ciekawych siebie i świata ludzi dążyły do miejsc, ektórych z dużą tolerancją traktowano różnorodność. San Francisco słynie z szacunku i entuzjazmu, z jakim przyjmuje nowe inicjatywy i ruchy społeczne. Ruchy społeczne takie, jak feministyczny, LGBT, BDSM, New Age, naturystyczny i poliamoryczny znalazły tutaj przestrzeń do rozwoju. Dzisiaj również po ulicach miasta przechadzają się brodaci hipisi w różnym wieku, a imprezy przyciągają turystów z całego świata. Ośrodki promujące Pozytywną Seksulaność zrzeszają osobistości takie, jak Annie Sprinkle, Deborah Anapol, Betty Dodson, Dossie Easton, Jack Morin, Carol Queen, Janet W. Hardy. Każda_y, kto pragnie zajmować się pracą z ludzką seksualnością, powinna_nien wybrać się do San Francisco i bez trudu przenieść się z teraźniejszości do innego wymiaru, w którym seks nie jest tematem tabu, lecz traktowany jest z pełną przyzwolenia ciekawością i otwartością. W takiej oto atmosferze powstała książka Ethical Slut.

Po wydaniu napisanej wspólnie książki o regułach i negocjacjach w relacjach BDSM Dossie i Janet prowadziły warsztat, na który zaprosiły swoje_ich partnerki_ów. Warsztat odbywał się w przyjaznej, pełnej poczucia humoru atmosferze – Dossie i Janet opowiadały o specifice relacji, jaka je łączy, symulowały przykładowe dialogi na temat dominacji i submisywności, relacjonowały fakty ze swoich intymnych zbliżeń. Po warsztacie Dossie podsłuchała, jak jedna z uczestniczących osób komentuje fakt, że, że autorki opowiadają o tym, co je łączy, wiedząc, że na widowni są mąż jednej i dziewczyna drugiej z nich. Wówczas Dossie i Janet postanowiły napisać o tym, czym jest niemonogamia, coś, co między sobą nazywały „puszczalstwem“. Zresztą cała książka (zwłaszcza w oryginale) opiera się na przełamywaniu reguł – społecznych, lingwistycznych i seksualnych – pokazuje, że można inaczej myśleć i tworzyć język, który najadekwatniej oddaje to, co myślimy i czujemy, nie przejmując się krytyką czy tym, „jak być powinno“.

Dookoła nas żyją osoby, które wychodzą poza kanon tradycyjnych, kulturowo przyjętych, związków. Osoby, które nie odnalazły dla siebie rozwiązań w ogólnie przyjętej normie. Lektura Puszczalskich z zasadami pozwala zapoznać się z sugestiami i wyzwaniami, z którymi musiały się zmierzyć autorki. Dla osób, które z ogromnym dystansem odnoszą się do alternatywnych stylów życia, kontakt z nowym językiem i spojrzenie z nowej perspektywy mogą okazać się trudną próbą własnych wartości i przekonań. Jednak same autorki wspominają o dyskomforcie i wątpliwościach, przed którym może stanąć każda_y, w każdym związku, i pokazują, jak przewartościować te negatywne emocje, wykorzystując je dla własnego rozwoju i samopoznania. Obawa przed otwieraniem związku jest głęboko zakorzeniona w naszej kulturze. Uczymy się, że „do tanga trzeba dwojga“, i zamykamy się na bogactwo, jakie może nam dać życie w autentycznej zgodzie ze sobą. Wiele par nie daje sobie nawet najmniejszego przyzwolenia na przedyskutowanie innej opcji, zakładając, że jest to zbyt ryzykowne i niedopuszczalne. Tymczasem te_ci, które_rzy odkryły_li istnienie poliamorii i zdecydowały_li się żyć według jej zasad, wiedzą, że świat się nie skończył, a wręcz przybrał więcej kolorów.

Puszczalscy z zasadami to progresywna, pełna humoru lektura. Autorki poruszają takie tematy, jak mity a rzeczywistość, rodzaje puszczalstwa, walka z negatywizmem, wyznaczanie granic, mniej ryzykowne zachowania seksualne, wychowywanie dzieci, praca z zazdrością, otwieranie związków i bycie singielką_lem.

Gorąco zachęcam do wnikliwej lektury. Jeśli chcemy wypowiadać się na temat alternatywnych stylów życia, należy poznać zasady, jakimi kierują się inne_i. Aby podjąć decyzję, czy poliamoria jest dla nas, polecam refleksję i Więcej Miłości dla samej_go siebie!

Red. i kor. A. Weseli

Puszczalscy z zasadami, Praktyczny przewodnik dla miłośników poliamorii, otwartych związków oraz innych przygód, D. Easton, J. Hardy, tłum R. Majdański, Wydawnictwo Czarna Owca 2012