Publikacje


18.10

Dr Marty Klein w Polsce – a wraz z nim inteligencja seksualna!

4 września 2012 roku odbędzie się w Krakowie spotkanie z dr Martym Kleinem, światowej sławy terapeutą seksualnym, autorem książek oraz reformatorem przekonań na temat ludzkiej seksualności. Marty nie jest seksuologiem, którego przyjazd można zignorować – Ian Kerner nazwał go Steve’em Jobsem seksuologii i pozwolę sobie tę opinię podtrzymać.

Marty od ponad 30 lat zajmuje się terapią małżeństw, rodzin oraz terapią seksualną. Pracuje z mężczyznami i kobietami, parami i związkami otwartymi; w kontekście złości, poczucia winy, wstydu, dynamiki władzy oraz orgazmów, erekcji, pożądania. Ma na koncie wiele publicznych wystąpień, podczas których wypowiadał się na temat seksualności człowieka i towarzyszących jej kontrowersji (pornografia, uzależnienie od seksu czy obecność stereotypów płciowych w psychologii). We wrześniu nakładem wydawnictwa Miroku ukaże się książka Inteligencja seksualna – nasze prawdziwe oczekiwania wobec seksu i droga do ich spełnienia – pierwsza praca Kleina przełożona na polski.
Czym jest inteligencja seksualna?
W trakcie wieloletniej praktyki terapeutycznej dr Klein zwrócił uwagę na to, że choć ludzie oczekują od seksu bliskości i przyjemności, ostatecznie skupiają się na zupełnie innych sprawach, takich własny wygląd, to, co sobie pomyśli partner czy partnerka, lub czy to, co mają ochotę zrobić, jest „normalne”.
To, w jaki sposób myślimy o seksie, jest najważniejszym czynnikiem, wpływającym na jakość naszych relacji intymnych i życia seksualnego. Inteligencja seksualna nie jest składową technik seksualnych ani doświadczeń z nieskończoną liczbą ciał. Ciężar przekonań, które wpływają na to, jakie relacje tworzymy z innymi ludźmi, możemy zdjąć z siebie dzięki synchronizacji trzech podstawowych zasobów, jakie posiada każda_y z nas. Te trzy zasoby to nic innego, jak: mózg (zdobywanie informacji i wiedza), serce (emocje) oraz ciało (umiejętność czucia się w nim dobrze i dbania o nie). Synchronizacja tych zasobów pozwala nam być bardziej obecnymi podczas seksu oraz zwiększyć umiejętności komunikacji seksualnej; dać sobie przyzwolenie, by być „najzwyklejszą_ym” sobą; czcić ciało takim, jakim ono jest, i pogodzenia się ze zmianami, które towarzyszą starzeniu się; zwiększyć świadomość, otwartość i optymizm w odniesieniu do siebie; stworzyć trwalsze i bardziej satysfakcjonujące relacje emocjonalne z partnerem_ką_ami_kami.
Inteligencja seksualna to alternatywna opcja myślenia o seksie. Zamiast „bądź sexy”: naucz się relaksować, bądź obecna_y myślami, komunikuj swoje myśli, odpowiadaj na komunikaty partnera_ki, dbaj o połączenie i relację. To wszystko odwróci Twoją uwagę od samego wykonania, od samej techniki, od całej otoczki, która nie pozwala nam cieszyć się bliskością i intymnością.
Brzmi to banalnie, jednak zachęcam do lektury, gdyż w obliczu oczywistości wpadamy w automatyczne, niekreatywne schematy. Zamiast eksperymentować z innowacjami w sferze, która cały czas wymaga pracy i rozwoju – również (o ile nie przede wszystkim) intelektualnych – popadamy w rutynę i przyzwyczajamy się do tego, „co nasze”. Dr Klein wskazuje na pułapki, które sami_e dla siebie budujemy- często zmieniając ich nazwy i tłumacząc sobie, że „tym razem będzie inaczej”. Inteligencja seksualna, tak samo jak inne rodzaje inteligencji, które ułatwiają nam funkcjonowanie, wymaga ciągłej stymulacji. Dużo prościej rozmawiać o tym, jak coś zrobić, niż o tym dlaczego, a w obliczu całej naszej różnorodności nie istnieje jedna słuszna recepta dla każdego_ej. Dr Klein porusza wszystkie ważne tematy, w dodatku posługując się łatwym i przystępnym językiem.
Bardzo cieszy mnie, że w języku polskim ukazuje się kolejna książka, która powinna znajdować się w biblioteczce wszystkich pasjonatek_ów rozwoju osobistego. Dodatkowo, cieszy mnie, że ktoś taki jak Marty Klein przyjeżdża do Polski eksplorować naszą kulturę
(http://martystravels.wordpress.com) oraz uczyć nas pracy z ludźmi w sferze seksualnej.

wykład dr Marty’ego Kleina, autora książki Inteligencja seksualna – nasze prawdziwe oczekiwania wobec seksu i droga do ich spełnienia

4 września 2012, 19.00

Kolanko No 6, ul. Józefa 17, Kraków